Hastalığınızın daha kötü hale gelmesini istemiyorsanız bu 7 hareketten kaçının! Hastalığınızın kötüleşebileceğini uzmanlar açıkladı…

Soğuk algınlığı, herkesin zaman zaman karşılaştığı bir rahatsızlık. Ancak, bazı alışkanlıklarınız veya davranışlarınız hastalığınızı daha da kötüleştirebilir veya iyileşme sürecinizi uzatabilir. İşte uzmanların belirttiği 7 hata ve bunlardan kaçınmanın önemi…

YOĞUN EGZERSİZ YAPMAK

Egzersiz yapmak moralinizi yükseltebilir, ancak hastayken aşırıya kaçmak vücudunuzu daha da zorlayabilir. Hafif egzersizler yapabilirsiniz, ancak belirgin semptomlarınız varsa dinlenmeyi tercih edin.

HASTA OLDUĞUNUZU REDDETMEK

Kendinizi hasta hissettiğinizde bunu inkar etmek, aktivitelerinizi azaltmamanıza ve iyileşme sürecinizi uzatmanıza neden olabilir. Vücudunuzu dinleyin ve ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayın.

UYKUSUZ KALMAK

Uyku, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için önemlidir. Hastalık sırasında yeterli uyku almaya özen gösterin, çünkü bu iyileşme sürecinizi hızlandırabilir.

ALKOL TÜKETMEK

Alkol, bağışıklık sisteminizi zayıflatarak hastalığınızın daha uzun sürmesine neden olabilir. Bu nedenle, hastayken alkolden uzak durmak önemlidir.

STRESİ YÖNETMEMEK

Kronik stres, bağışıklık sisteminizi etkileyerek hastalığınızın seyrini olumsuz etkileyebilir. Stresi azaltmak için dinlenmeye çalışın ve sizi sakinleştirecek aktivitelere zaman ayırın.

BAZI İLAÇLARI AŞIRI KULLANMAK

Dekonjestanlar gibi burun tıkanıklığını gidermeye yarayan ilaçlar semptomları hafifletebilir, ancak uzun süreli kullanımı burun tıkanıklığınızı kötüleştirebilir. Bu nedenle, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin.

YETERSİZ HİDRASYON

Hasta olduğunuzda, vücudunuzun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Su, çay ve et suyu gibi ince ve berrak sıvılar tüketmek iyileşme sürecinizi hızlandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x