Dünyada İlk : Çinli Bilim İnsanları Kırmızı Şakayıklardan Elmas Yarattı

Şakayık türevi karbon elementlerinden yapılan dünyanın ilk elması bugün Çin’in Henan Eyaleti, Luoyang’da tanıtıldı. Yapay elmas konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Luoyang Time Promise Co. tarafından Luoyang Ulusal Şakayık Bahçesi’ne bağışlandı. Geçen ayın sonunda, şehrin şakayık bahçesi, elmas şirketine, yaklaşık 50 yıllık bir şakayık da dahil olmak üzere, benzersiz elması yaratmak için gerekli olan şakayıkları tedarik etmeyi kabul etti.

“Elmas’ın değeri 300.000 yuan. Biyojenik karbon ekstraksiyon teknolojimizi kullanarak şakayıklardan yetiştiriliyor, yüksek sıcaklık ve basınca maruz bırakılıyor ve daha sonra yetiştiriliyor” dedi Luoyang Time Promise Co. CEO’su Wang Jing.

Şakayıklardan elde edilen karbon elementlerini elmasa dönüştürmek için kullanılan teknoloji oldukça karmaşık olmasına rağmen Çinli şirket, çeşitli kaynaklardan (saç, kemik ve hatta çiçekler) karbon elementlerinin kimyasal bağları kıran özel tasarlanmış bir cihazla çıkarıldığını ortaya çıkardı. Ekstrakte edilen karbon atomları arasında. Daha sonra bu elementler bir elmas yapısında yeniden birleştirilir ve gerçek elmas oluşturulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x